
Trzecia odsłona kultowej dziś już serii Grand Theft Auto, zapoczątkowanej w ’97 roku. “Trójka” skupia się na wydarzeniach w fikcyjnej metropolii Liberty City. Wcielamy się w postać Claude Speeda, który zostaje aresztowany za napad na bank, w co wrabia go jego dziewczyna – Catalina. Ucieka ona jednak z miejsca rabunku, posyłając naszemu protagoniście pocałunek na dobranoc z broni palnej. Claude jednak przeżył. Konwój transportujący skazańca zostaje napadnięty przez członków kolumbijskiego kartelu, którzy chcąc odbić jednego ze swoich, uwalniają także naszego bohatera. Nasz protagonista poprzysięga zemstę na Catalinie.

W tym miejscu rozpoczyna się nasza rozgrywka. Miasta podzielone zostały na trzy wyspy, połączone ze sobą mostami. Z początku możemy poruszać się tylko po części Portland. Z biegiem czasu i realizowania kolejnych misji fabularnych odblokowujemy dostęp do Staunton Island, a następnie do Shoreside Vale. Do realizacji poszczególnych zadań zlecanych nam przez półświatek mafii, mamy do dyspozycji cały arsenał broni, od prostych pistoletów, po bronie dużego kalibru. Podobnie rzecz ma się z pojazdami, których jest około 50. Do ukończenia gry na poziomie 100% twórcy przygotowali sporą garść misji pobocznych, a także 100 paczek rozrzuconych po całej metropolii. Dodatkowe zlecenia nie są jednak wymagane, by zakończyć wątek fabularny.
Doskonała oprawa graficzna, grywalność i design gry, to wszystko złożyło się na sukces pierwszej w pełni trójwymiarowej produkcji z serii GTA, która podbiła serca fanów na całym świecie.


W Polsce za pośrednictwem dystrybutora Play It ukazały się dwa różne wydania gry w dużych, kartonowych pudłach.
Pierwsze wydanie zawiera GTA1 (o czym świadczy żółta naklejka z prawej strony boxa) dodane w ramach prezentu za brak spolszczenia, gdyż wydawca chciał, na prośbę fanów, wydać tytuł na światową premierę w czerwcu 2002. Wydawnictwo to nie posiada także mapy, nie licząc tej zawartej wewnątrz instrukcji.
Drugie wydanie zawiera mapę w formacie A3, a także patch polonizujący na dodatkowej płycie CD. Box posiada także naklejkę z lewej strony boxa “PL GB”, co świadczy o jej spolszczeniu.
Całkiem sporo “drugich wydań” ma delikatne ślady po naklejce, widoczny jest okrąg z prawej strony. Wynika to z tego, że wydawca pospieszył się z naklejaniem nalepek, a później je usuwał i stąd często widoczne pozostałości na boxach. Ze względu na owe różnice często można spotkać wymieszane elementy z różnych wydań.
Specyfikiem tego boxa jest także koszulka dodana przez dystrybutora. Każda oryginalna koszulka posiada na metce logo firmy Hudson River oraz jej rozmiar.

I cóż, miło będzie znów powspominać pamiętny 2001 rok. Dla mnie to obok Max Payne’a, jeden z ważniejszych tytułów tamtego okresu. Wypada on wciąż znacznie lepiej niż remaster z 2021 roku, który, dla mnie przynajmniej, jest jak pudrowanie trupa, choć oczywiście GTA3 żadnym trupem nie jest, nie w moich wspomnieniach…
Wsiądę więc ponownie do Kurumy na moście Callahan, z głośników dobiegną znajome dźwięki: “This is Head Radio”, a z drugiej strony mostu doleci do mych uszu pierwsze wycie syren. Znów jestem w Liberty City, a to przecież dopiero początek tej nostalgicznej przygody.

- Duża liczba pojazdów
- Wyśmienita ścieżka dźwiękowa
- Mroczny klimat gry
- Brak trybu multiplayer
